Jak prodávat na internetu? – Tip 2

Budujte komunitu, budujte tým.

Často se setkávám s klienty, kteří jsou „ortodoxní odpírači Facebooku! 🙂 Prostě NE já Facebook nechci, nerozumím tomu, už tak že děcka tam jsou od rána do večera. (Klasická reakce).

Nepopírám, že Facebook je požíračka času, ale z marketingového hlediska je to super nástroj a žádný prodejce by se mu neměl vyhýbat.

Když se podíváte na profil vašich přátel tak kolik mají oni přátel ve svém profilu? Zjistíte, že snad každý má alespoň 50 přátel (já jich mám přes 150). A každý má kolem sebe lidi kteří mají podobné zájmy, koníčky.

 

Dáme si nějaký příklad

Budeme prodávat například RC modely. Máme internetový obchod naplněný zajímavým obsahem s originálními popisky. Úplně ideální by bylo i s videem u produktů. Pak si vytvoříme firemní profil na Facebooku a propojíme ho s naším  internetovým obchodem. (Tlačítko To se mi líbí, sdílení, komentáře aj.)  

Budeme se držet při zemi. Za 30 dnů se nám podaří získat 10 fanoušků, kteří jsou modeláři nebo fandové třeba do letadýlek.

Na obrázku by se to dalo znázornit takto:

Facebook_profil

Když budeme vycházet z předpokladu, že pouze 10% přátel bude mít podobné zájmy a když fanoušek bude mít 50 přátel tak je to 5 lidí na fanouška. Tzn. 50 potenciálních členů vaší komunity z pouhých 10 fanoušků.

Na obrázku to bude vypadat nějak takto.

Facebook_profil2

Dokážete si představit jaké to bude číslo při 100 nebo 1000 fanoušcích? Ano je to potenciál, který vám žádný jiný systém nenabídne.

Teď se podívejme jak maximalizovat účinnek.

  1. Facebooková aplikace
  2. Sponzorované příběhy

V případě facebookové aplikace je potřeba, aby aplikace získala od fanoušků oprávnění na publikaci na jejich zeď. Potom můžete publikovat Vaše upoutávky na jejich zeď jejich jménem. Tím docílíme toho, aby vaše upoutávky viděli i přátelé vašich fanoušků. Není to nic nezvyklého a je to běžná praxe, ale je potřeba tyto upoutávky publikovat uváženě a je dobré vaše fanoušky zapojit např. do soutěží, aby měli motivaci Vám toto oprávnění neodebrat 🙂 Další výhodou je, že získáte email fanouška a můžete s ním dále pracovat.

Výhodou tohoto řešení je cena. Zaplatíte jen za cenu, aplikace a dál neplatíte nic.

Další možností jsou Sponzorované příběhy.

Jak to funguje? Na vaší zdi publikujete “příběh” a na něm nastavíte sponzorství. Jedná se o placenou reklamu kterou zacílíte na vaše fanoušky a jejich přátele. Výsledek bude stejný jako v prvním případě. Váš příběh se bude zobrazovat na zdech vašich fanoušků a zdech jejich přátel. Jedná se o “levný” způsob propagace, přes který můžete snadno a rychle rozšířit vaši komunitu na facebooku.