Jak prodávat na internetu? – Tip 4

Jak optimalizovat internetový obchod?

Vhodnou optimalizací internetového obchodu získáte vyšší konverzní poměr v podobě uskutečněných prodejů. Proč píši vhodnou? Protože jsem se mnohokrát setkal s klienty, kteří v dobré víře zapojili kreativitu nebo odbornost do optimalizace svého internetového obchodu a přesto neprodávají.

Uveďme si pár příkladů.

 1. Zákazník chce koupit kytici růží.
 2. Zákazník chce mít teplou vodu v bazénu.

Ad1) Majitelka internetového obchodu s květinami si pojmenovala květiny podle toho, jaký má z prodávaných květin vnitřní pocit:

 • Elegantní bílá (překlad – kytice 8 bílých růží)
 • Bílé snění (překlad – 30ks bílých růží Avalanche)
 • Romantický Goliáš (překlad – 15 královských lilií, 20 růžových růží, 10 francouzských tulipánů)

Co je z toho patrné? Nikdo nezadá do vyhledávání Bílé snění, když bude chtít kytici růží.

Ad2) Majitel zadal plnění internetového obchodu, zaměřeného na bazény a bazénovou techniku, firemnímu technologovi. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby technolog místo vhodně zvoleného názvu nabízeného produktu nezvolil jemu (pouze jemu) jasný a srozumitelný název tepelný monoblok.

Opět se ptám, co je z toho patrné? Zákazníci, kteří chtějí mít teplou vodu v bazénu, budou téměř stoprocentně hledat:

 • Ohřev bazénu
 • Topení do bazénu aj.,

ale rozhodně nebudou hledat tepelný monoblok.

Při optimalizaci internetového obchodu se na vaše produkty musíte dívat tak, jak je znají a budou hledat vaši zákazníci. Klidně se zeptejte několika lidi ze svého okolí, co by oni zadali do vyhledávání, když budou hledat určité zboží.

Zapomeňte na tepelné monobloky a katalogová označení jako 42LV570S. Ano, váš obchodník ví přesně o co jde, ale zákazník hledá televizi LG a jako doplňující údaj zadá rozměr obrazovky.

Katalogové označení, EAN kódy si nechte jako doplněk XML feedu, podle kterých si je spárují srovnávače cen, ale zákazníkům jsou tyto informace k ničemu.

Nechci zde popisovat, jak vhodně optimalizovat internetový obchod z pohledu zdrojového kódu. To je práce pro kodéra potažmo dodavatele vašeho internetového obchodu. Závěrem bych tedy článek ukončil několika zásadními body, kterých je dobré se držet.

 

 1. Základem úspěšné optimalizace eshopu je myslet jako váš zákazník.
 2. Piště kvalitní a hlavně originální popisky, které budou přínosem vašim zákazníkům.
 3. Budujte kvalitní zpětné odkazy, které budou směrovat do kategorií a produktů eshopu.
 4. Budujte si spokojenou komunitu na sociálních sítích.